Američka vlada rasipa 12,7 milijardi dolara kako bi spasila 10 bogatih deponenata
- Američka vlada je potrošila 12.700.000.000 dolara kako bi spasila 10 bogatih deponenata usred bankovne krize u martu 2023. godine
- Nekoliko istaknutih regionalnih banaka je bankrotiralo u proljeće 2023., uključujući Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank i First Republic Bank
- Šta se događa sa drugim klijentima? Kreće li američka vlada prema težim vremenima od Velike depresije?
Američka vlada je pokazala određenu razinu nepravde prema mnogima u ekonomskom društvu nakon pada nekoliko velikih banaka. Prema izvorima, Federalna agencija za osiguranje depozita (FDIC) je objavila necenzurirani dokument koji otkriva da je američka vlada garantovala za račune deset najvećih klijenata Silicon Valley Bank (SVB) nakon njihovog kolosalnog neuspjeha u martu koji je imao pažnju svih medija.
Ovo ne bi trebalo biti iznenađenje – ulagači bi trebali vidjeti da ovakve stvari dolaze i znati bolje: bogati postaju bogatiji, a siromašni samo još dublje tone.
Američka vlada definitivno favorizira bogate
Američki katolički svećenik, sociolog, teolog i autor provokativnih bestselera poput “Kardinalovi grijesi”, otac Andrew Greeley, jednom je rekao: “Ne bi trebalo biti iznenađenje kada bogati ljudi preuzmu kontrolu nad vladom i donose zakone koji su povoljni za njih same. Iznenađenje je da oni koji nisu bogati glasaju za takve ljude, iako bi trebali znati iz vlastitih gorkih iskustava da će bogati nastaviti iskorištavati nas ostale.”
Amerikanci su živi dokaz toga sve do današnjeg dana. Godina 2023. mogla bi ostati upamćena u povijesti kao godina kada je Amerika izgubila povjerenje u svoje banke. Američka vlada i bankarski sistem ostavljaju više pitanja nego odgovora. To je dovelo do nepovjerenja i mnogi su potpuno odustali od industrije.
Nekoliko istaknutih regionalnih banaka je bankrotiralo u proljeće 2023., uključujući Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank i First Republic Bank. Ove banke nisu bile ograničene na jedno geografsko područje, a njihov neuspjeh nije bio posljedica jednog uzroka.
Vijesti su uzburkale finansijska tržišta, potresle bankarsku industriju i uznemirile opću populaciju. Strahovi su rasli da se širi finansijska zaraza, što se događa kada kriza u jednom sektoru prelazi na druge dijelove ekonomije, zemlje ili regije – s fatalnim posljedicama. Pa što je učinila američka vlada? Spasila je bogate. Evo detalja tih transakcija.
Detaljan FDIC izvještaj “spašavanja” banaka
Nakon zahtjeva za pristup informacijama prema Zakonu o slobodi informiranja od strane Bloomberga, FDIC je “greškom” otkrio punu verziju dokumenta. Dokument otkriva imena kompanija koje su dobile finansijsku pomoć, kao i ukupne depozite koji znatno premašuju granicu od 250.000 dolara po računu prema FDIC-u.
Izdavatelj stabilne kriptovalute Circle bio je najveći deponent u SVB-u sa iznosom od 3,3 milijarde dolara. U martu je ova kompanija sa sjedištem u Bostonu izvijestila da je 3,3 milijarde dolara od 40 milijardi dolara koje podržavaju njihovu stabilnu kriptovalutu USD Coin (USDC) bilo početno zarobljeno u jednoj bankrotiranoj instituciji.
Ko je šta dobio?
Sequoia – Milijardu dolara koje je Sequoia, renomirana kompanija koja je ulagala u kompanije poput Applea, Googlea i WhatsAppa, imala kod SVB-a predstavljalo je manji dio njenih 85 milijardi dolara vrijednih sredstava pod upravljanjem. Michael Moritz, partner u kompaniji, napisao je u Financial Timesu da su, osim što su imali vlastite račune kod ovog kreditora, savjetovali svaku startup tvrtku koju su finansirali da učini isto.
Kanzhun – Prema dokumentu, Kanzhun je imao 902,9 miliona dolara depozita kod SVB-a. Prije nego što je u 2021. godini izašao na Nasdaq kada je kompaniju značajno podržao kineski div Tencent, što je od njih napravilo jedan od najvećih kineskih entiteta koji su te godine izašli na američko tržište.
Altos Labs Inc. – Kompanija fokusirana na naučna istraživanja u području regeneracije stanica imala je 680,3 miliona dolara depozita kod banke. Privatnoj kompaniji su investitori, među kojima su milijarderi Jeff Bezos i Yuri Milner, kao i Mubadala Investment Company i drugi investitori, pružili ukupno 3,27 milijardi dolara finansiranja.
Marqeta Inc. – Dokument pokazuje da je ova startup kompanija za plaćanja imala 634,5 miliona dolara na računu. U saopćenju se navodi da su imali “znatne depozite” kod SVB-a, ali da su u procesu prebacivanja sredstava na druge banke.
IntraFi Network, koja pruža usluge depozita finansijskim institucijama, imala je 410,9 miliona dolara vrijednih depozita kod banke, prema dokumentu.
Circle Internet Financial Ltd. otkrio je svoje depozite kod SVB-a, koji su tada predstavljali 8,2% rezervi koje podržavaju njihov USD Coin. Prema dokumentu, najveći deponent kod SVB-a imao je stanje od 3,3 milijarde dolara.
Roku Inc., proizvođač uređaja za streaming gledanje sadržaja, prethodno je otkrio da oko 26% njihove gotovine i ekvivalenata drži u toj banci. Dokument je pokazao stanje od 420 miliona dolara.
Bill.com je prethodno otkrio da ima otprilike 670 miliona dolara na računu. Kompanija je navela da taj iznos uključuje oko 300 miliona dolara vlastitih sredstava i 370 miliona dolara koje pripadaju klijentima. Prema dokumentu FDIC-a, ukupno stanje Bill.com-a iznosilo je 761,1 milion dolara.
Da li je ovdje kraj ili ćemo ponovo imati Veliku Depresiju?
Problemi američke vlade vezani za bankarski sektor su daleko od rješenja. Prema analizi Morgan Stanleyja, američke banke bi mogle izgubiti gotovo 500 milijardi dolara kao rezultat plana američkog Trezora da izda novu seriju trezorskih zapisa.
Prema izvješću CNBC-a, Morgan Stanley predviđa ukupan neto iznos od 1,364 biliona dolara u izdanju T-bill zapisa do kraja ove godine, od čega će 1 bilion dolara biti izdato u iduća četiri mjeseca. Banka upozorava da ovaj novi porast američkih obveznica može ozbiljno opteretiti banke koje ne mogu uskladiti prinose s onima koje nudi američka vlada.
Izvor: Bloomberg, FDIC, Florence Muchai
Tag:#bailouts, #bloomberg, #fdic, #spasavanjebanaka, #svb