BTC investitori optimistični zbog FED-ovog gubitka od 100 milijardi dolara!
- Vjerojatno je da će strop zaduženja popustiti jer vlada trpi povećani pritisak zbog plaćanja kamata, što bi mogao biti okidač za Bitcoin i kriptovalute
Američka Federalna rezerva je 14. septembra donijela važnu objavu, otkrivajući akumulirane gubitke od 100 milijardi dolara u 2023. godini. Štaviše, prema Reutersu, očekuje se da će se ova situacija još pogoršati za Fed. No, za rizične investicije poput Bitcoina (BTC), ovo može biti blagoslov u prikrivenom obliku.
Fed je u velikim gubicima!
Glavni razlog ovog finansijskog neuspjeha jest taj da su kamatne isplate na dug Federalne rezerve premašile prihode generirane od njezinih ulaganja i usluga koje pruža finansijskom sektoru.
Kao rezultat ove situacije, investitori sada žure shvatiti kako će ovo utjecati na kamatne stope i potražnju za dokazivo rijetkim sredstvima poput BTC-a.
Neki analitičari smatraju da bi gubici Federalne rezerve, koji su počeli prije godinu dana, mogli potencijalno udvostručiti do 2024. godine. Središnja banka kategorizira ove negativne rezultate kao “odgođena sredstva”, tvrdeći da nema trenutačne potrebe da ih pokrije.
Congrats, America 🥂We Made it!
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) September 19, 2023
Government Debt Spikes past $33 Trillion:
+$1.6 Trillion since Debt Ceiling,
+$2.2 Trillion from Year Ago
🚨🚨🚨 pic.twitter.com/VTBNvLSBs9
Federalne rezerve su nekada generirale prihode za američki Trezor
Historijsi gledano, Federalne rezerve su bila profitabilna institucija. Međutim, nedostatak profita ne sprječava centralnu banku u provođenju monetarne politike i postizanju svojih ciljeva.
Činjenica da je bilanca Federalnih rezervi pretrpjela gubitke nije iznenađujuća, posebno s obzirom na značajno povećanje kamatnih stopa, koje su porasle s gotovo nula posto u martu 2022. na trenutačnu razinu od 5,25 posto. Čak i ako kamatne stope ostanu nepromijenjene, Reuters sugerira da će gubici Federalne rezerve vjerojatno trajati još neko vrijeme. To se može pripisati ekspanzionističkim mjerama koje su provedene 2020. i 2021. godine, kada je centralna banka agresivno kupovala obveznice kako bi spriječila recesiju.
U suštini, Federalne rezerve djeluju kao konvencionalna banka, budući da mora pružiti prinose svojim depozitarnim institucijama, koje se uglavnom sastoje od banaka, upravitelja novcem i finansijskih institucija.
Članak u časopisu Barron’s učinkovito ilustrira utjecaj gubitka od 100 milijardi dolara, navodeći:
“Gubici Federalnih rezervi ne povećavaju federalne proračunske deficite. No, nestali veliki profiti koje su nekada slali u Trezor pomogli su održavati deficit, koji iznosi 1,6 biliona dolara do ove fiskalne godine…”
Barron’s
Očigledno je da ova situacija nije održiva, posebno uzimajući u obzir da je američki dug sada dosegnuo 33 biliona dolara. Iako bi se netko možda mogao okriviti za početno podizanje kamatnih stopa, važno je prepoznati da bez takvih mjera inflacija ne bi bila vraćena na 3,2%, a troškovi života nastavili bi vršiti pritisak na ekonomiju.
Na kraju, značajna potražnja za kratkoročnim obveznicama i fondovima tržišta novca odražava trilione dolara ubrizganih u ekonomiju tijekom vrhunca pandemije. Ipak, čak i ako se zadovoljite fiksnim prinosom od 5% na tromjesečnu investiciju, nema garancija da će inflacija ostati ispod tog praga tijekom duljeg razdoblja.
Osim toga, investitori se suočavaju s rizikom razvodnjenja svaki put kad Federalne rezerve SAD-a ubrizgaju likvidnost na tržište, bilo putem prodaje sredstava s njezine bilance ili kada Trezor povećava strop zaduženja.
Na kraju, malo je vjerojatno da će prinosi fiksnih prihoda nadmašiti inflaciju još 12 mjeseci jer će vlada u nekom trenutku potrošiti svoje resurse i biti prisiljena izdavati dodatne državne obveznice.
Nekretnine i dionice više nisu pouzdano sredstvo rezervi!
Postoji značajno neodgovoreno pitanje o tome koji sektor ili razred imovine će najviše profitirati kada inflacija sustigne kratkoročne prinose državnih obveznica. Ova nesigurnost proizlazi iz činjenice da S&P 500 indeks trenutno stoji samo 7% ispod svog najvišeg postignuća, dok tržište nekretnina pokazuje znakove napetosti zbog kamatnih stopa koje su dosegle najviše razine u više od dva desetljeća.
S jedne strane, S&P 500 indeks ne čini se pretjerano precijenjenim, trgujući po omjeru cijene i procijenjene dobiti od 20x – pogotovo kada se usporedi s prethodnim vrhuncima koji su dosezali omjere od 30x ili čak više. Međutim, investitori se boje da bi Fed mogao biti prisiljen dodatno povećati kamatne stope kako bi se suprotstavio trenutačnom inflacijskom pritisku.
S rastom troškova kapitala, dobiti poduzeća će biti pod pritiskom, ostavljajući investitore bez sigurnog utočišta za njihove rezerve gotovine.
Trenutno, Bitcoin i druge kriptovalute možda se ne čine kao održiva opcija zaštite, ali taj pogled bi se mogao promijeniti kako investitori shvate da je strop zaduženja vlade SAD-a praktički beskrajan.
Stoga bi bilo smisleno postupno akumulirati ovu imovinu (BTC) bez obzira na kratkoročne cjenovne trendove.
Izvor: Cointelegraph, Twitter, DCaps