CBDC: Digitalna valuta centralne banke nema veliku podršku amerikanaca
Unatoč rasprostranjenosti digitalnog dolara u obliku kreditnih kartica, debitnih kartica i raznih digitalnih platformi, Amerikanci se čini da su malo oprezniji kada je riječ o konceptu Digitalne Valute Centralne Banke (CBDC), resursu koji bi direktnije povezao građane i centralnu banku Sjedinjenih Američkih Država.
Nesigurni temelji: Američka perspektiva o CBDC-u
Koncept CBDC-a ne uživa snažnu podršku u Americi, s nedavnom anketom koja je otkrila da je dvostruko više ispitanika bilo protiv (34%) nego za (16%) ponudu Federalnih rezervi za CBDC. Nije iznenađujuće što veliki broj Amerikanaca (49%) još uvijek nema stav, obzirom da samo 28% populacije poznaje CBDC-e.
Sa strane političke orijentacije primjetan je između republikanaca koji su malo više upoznati s CBDC-ima (34%) u odnosu na demokrate (25%) i neovisne (25%).
Međutim, demokrati su više skloni usvajanju CBDC-a (22%) u odnosu na republikanske kolege (11%). Unatoč tome, većina republikanaca (53%) izrazila je protivljenje CBDC-u, dok su demokrati uglavnom neodlučni (56%) i 22% je protiv.
Kada se razmotre spol, etnička pripadnost i dob, podrška CBDC-ima značajno varira. Muškarci pokazuju dvostruko više podrške (22%) u odnosu na žene (11%), dok crni Amerikanci pokazuju gotovo trostruko veću podršku (32%) u usporedbi s bijelim Amerikancima (13%). Osim toga, mlađi Amerikanci izgledaju mnogo prijemčiviji za CBDC u poređenju sa njihovim starijim kolegama, pri čemu gotovo trećina (32%) onih mlađih od 30 godina podržava ideju, dok samo 3% Amerikanaca starijih od 65 godina to čini.
Would a U.S. #CBDC replace cash or paper currency? (1/3)
— Federal Reserve (@federalreserve) February 15, 2022
For more: https://t.co/BZ84GMKdR4https://t.co/A8aHz7H2FO pic.twitter.com/EyQU50fMZ8
Unatoč obećanju povećane finansijske inkluzije, CBDC-ovi ne dobivaju više podrške među skupinama s nižim prihodima nego među skupinama s višim prihodima. Ispitanici koji zarađuju manje od 20.000 dolara godišnje pokazali su podršku od 19%, gotovo identičnu podršci od 21% među onima koji zarađuju više od 100.000 dolara godišnje.
Nisu samo izgledi o kontroli potrošnje koje ima vlada ti koji dovode Amerikance u neizvjesnost, već se zabrinutost javlja i zbog straha od vladinog nadzora i ukidanja američkog novca, do briga o povećanoj podložnosti napadima hakera, pa čak i strahova od selektivnog oporezivanja. Pa i potencijalno zatvaranje privatnih banaka zbog smanjenja njihove upotrebe uznemirilo je Amerikance, s 52% koji su izrazili protivljenje ovom mogućem posljedicom.
Potencijalne prednosti: Amerikanci razmatraju benefite
Unatoč očitom oprezu, određene potencijalne prednosti CBDC-a su dobile više podrške nego protivljenja. Većina je bila za to ako bi CBDC mogao pomoći u smanjenju rizika od pranja novca i prevara (42%), ili ako bi osigurao da se socijalne naknade troše u svrhu za koju su namijenjene (40%).
Približno jednak broj Amerikanaca izrazio je podršku ako bi CBDC omogućio trenutne finansijske transakcije (27%) ili ponudio jednostavniji pristup bankovnom sustavu osobama koje nemaju bankovne račune (33%).
Potencijal za suzbijanje ekonomskih recesija također je dobio određenu podršku (32%), iako je veliki postotak Amerikanaca bio neodlučan u svakom od ovih scenarija, što odražava opće nepoznavanje ili nesigurnost u vezi s konceptom CBDC-a.
Unatoč promjeni podrške kada se razmotre potencijalne koristi, 76% Amerikanaca se protivi ideji CBDC-a kada uzmu u obzir rizike i koristi. To je prije svega zbog straha od vladinog nadzora i kontrole nad potrošnjom. Osobe upoznate s CBDC-ima izrazile su više podrške, ali to su uglavnom muškarci, mlađe dobi i s višim primanjima.
Iako je važno napomenuti da poznavanje ne znači automatsko odobravanje, jasno je da dublje razumijevanje CBDC-a može utjecati na stavove Amerikanaca.
Zaključak
Centralizirane digitalne valute (CBDC) su neizbježna pojava koja će vjerojatno transformirati način na koji se obavlja finansijska trgovina. CBDC je digitalna verzija nacionalne valute, koju izdaje i kontrolira centralna banka zemlje.
U posljednjih nekoliko godina sve veći broj zemalja istražuje ili testira CBDC kako bi iskoristile prednosti digitalnih tehnologija u finansijskom sistemu. CBDC može pružiti niz potencijalnih koristi, kao što su poboljšana finansijska inkluzija, brže i jeftinije transakcije te veća transparentnost.
Međutim, kako se razvija ideja o CBDC-u, ključno je raditi na jasnoći. Jasnoća se odnosi na razumijevanje i komunikaciju svrhe, funkcionalnosti i implikacija CBDC-a kako bi se osiguralo povjerenje i prihvaćanje korisnika. Potrebno je razjasniti razlike između CBDC-a i postojećih oblika digitalnog novca, kao što su kriptovalute i elektronički novac.
Također je važno razmotriti pitanja sigurnosti, privatnosti i regulacije. CBDC će se morati nositi s izazovima vezanim uz sigurnost podataka, kako bi se spriječile prijevare, krađe identiteta i cyber napadi. Također je potrebno pažljivo razmotriti pitanje privatnosti, kako bi se osigurala zaštita osobnih podataka korisnika.
Nadalje, regulacija CBDC-a će zahtijevati saradnju između vlasti, finansijskih institucija i tehnoloških kompanija. Potrebno je uspostaviti pravni okvir koji će osigurati odgovarajuću zaštitu korisnika, stabilnost finansijskog sistema i usklađenost sa međunarodnim standardima.
Da su CBDC-i su sveprisutnija pojava u finansijskom sistemu, vidimo i kroz nastojanja Evropske Centralne Banke (ECB) da uspostavi pravni okvir za njihovo funkcionisanje.
Izvor: DCaps, FED, Twitter