Američki nacionalni dug preko 32 biliona dolara!
Bruto nacionalni dug Sjedinjenih Američkih Država prvi put je premašio 32 biliona dolara, ističući zabrinjavajuću fiskalnu putanju zemlje dok donositelji političkih odluka pripremaju još jednu raspravu o javnoj potrošnji.
Ovaj dug je nastao kao potreba za ogromnin izdacima usmjerenim na suočavanje s utjecajem Covid-19 što je direktno imalo efekat na nešto duži period slabog ekonomskog rasta.
Dug koji raste i fiskalna zabrinutost
Republikanci i demokrati izražavaju zabrinutost zbog državnog duga, ali nijedna stranka nije pokazala spremnost da se suoči s njegovim glavnim uzročnicima, poput potrošnje za Socijalno osiguranje i Medicare. Unatoč nedavnom sporazumu o suspenziji limita duga na dvije godine, koji uključuje smanjenje federalne potrošnje od 1,5 biliona dolara u razdoblju od deset godina, nacionalni dug se i dalje očekuje da će premašiti 50 biliona dolara do kraja decenije.
Ekonomisti upozoravaju da rastući dug ostaje snažan problem koji zahtijeva hitnu pažnju. Iako izbjegavanje nesolventnosti u isplati dugova sprečava trenutnu krizu, dugoročni fiskalni izazovi zemlje ostaju razlog za zabrinutost. Stručnjaci naglašavaju da se moraju riješiti troškovi programa socijalne sigurnosti kako bi se osigurala financijska stabilnost nacije.
Kongres se bori sa prijedlozima potrošnje i smanjenja poreza
Kako Kongres počinje razmatrati svoje sljedeće prijedloge o potrošnji, Odbor za odobravanje proračuna Doma je dao naznake mogućih smanjenja finansiranja federalnih agencija, potez usmjeren na zadovoljavanje ultrakonzervativnog krila Republikanske većine. Neuspjeh u donošenju i usklađivanju tih prijedloga do 1. oktobra može dovesti do zatvaranja vlade, a ako prijedlozi ne budu odobreni do kraja godine, automatsko smanjenje potrošnje od 1 posto će stupiti na snagu.
Istovremeno, Republikanci u Domu su započeli rasprave o novom krugu smanjenja poreza, uključujući proširenje standardnog odbitka za pojedinačne porezne obveznike i poreske pogodnosti za poslovanje kako bi se potaklo investiranje uz ograničenja poreza na energiju. Međutim, takav zakonodavni prijedlog, procijenjen na 80 milijardi dolara tijekom deset godina ili 1,1 bilion dolara ako postane trajan, izazvao je zabrinutost zbog utjecaja na državni dug.
Dugoročna perspektiva i potreba za reformom
Pozivi za uspostavljanje bipartitne fiskalne komisije su se pojavili kao moguće rješenje za suočavanje s dugoročnim uzročnicima nacionalnog duga. Stručnjaci tvrde da je potrebno rješavati rast obaveznih troškova i nedovoljne prihode za njihovo finansiranje kako bi se ublažilo opterećenje duga. Prognoze ukazuju da bi Sjedinjene Američke Države mogle akumulirati dodatnih 127 biliona dolara duga u sljedećih 30 godina, pri čemu bi troškovi kamata do 2053. godine pojeli gotovo 40 posto svih federalnih prihoda.
Ministrica finansija Janet L. Yellen branila je pristup administracije Joea Bidena prema finansijama zemlje, istaknuvši izdavanje proračuna koji smanjuje deficit za 3 biliona dolara. Sekretarka Yellen je također naglasila očekivanje pada kamatnih stopa u srednjoročnom razdoblju, što bi moglo pomoći u upravljanju teretom duga. Međutim, kritizirala je porezne politike podržane od strane republikanaca tvrdeći da će pogoršati fiskalnu situaciju bez koristi za radne obitelji.
Napori za rješavanje nacionalnog duga zahtijevaju sveobuhvatne rasprave o potrošnji, prihodima i ključnim programima poput Socijalnog osiguranja i Medicarea. Bez značajnih reformi, fiskalna slika vlade će i dalje izazivati zabrinutost, potencijalno opterećujući buduće generacije s manjim gospodarstvom i većim nacionalnim dugom.
Izvor: Damilola Lawrence, DCaps