Američki dolar gubi važnost u međunarodnoj transakciji
Kanadski ekonomista i profesor na Univerzitetu Britanske Kolumbije tvrdi da se uloga američkog dolara u međunarodnoj trgovini i kao rezervne valute smanjuje. “Druge valute postaju sve važnije u međunarodnim transakcijama i kao rezervne valute”, ističe James Brander.
Ekonomista ističe trend rastuće de-dolarizacije
Kanadski ekonomist James Brander prošle sedmice podijelio je svoje mišljenje o globalnom trendu de-dolarizacije i slabljenju uticaja američkog dolara. Brander je profesor za područje Azije i Pacifika u Diviziji strategije i poslovne ekonomije na Univerzitetu Britanske Kolumbije.
On je objasnio da dominacija američkog dolara na globalnom tržištu opada jer sve veći broj zemalja bira da obavlja međunarodne transakcije koristeći lokalne valute umjesto da se oslanjaju na USD, prenosi Press TV. Istovremeno napominjući da je američki dolar “glavna rezervna valuta” i da “više od polovine svih svjetskih rezervi u valuti čine rezerve u američkom dolaru”, rekao je: “Uloga američkog dolara je u opadanju. Još uvijek je značajan, ali opada.” Ekonomist je dodao:
“Druge valute postaju sve važnije u međunarodnim transakcijama i kao rezervne valute. Trenutne geopolitičke tenzije su povećale prelazak na korištenje drugih valuta … posebno Rusije, kao i Kine i nekih drugih zemalja.”
James Brander, kanadski ekonomista i profesor na Univerzitetu Britanske Kolumbije
“Za međunarodne transakcije se sve više koriste lokalne valute”, ponovio je profesor. “Dakle, imamo transakciju između Indije i Rusije koja se obavlja ili u indijskoj valuti ili u ruskoj valuti. Viđamo više takvih transakcija umjesto u američkim dolarima. Ne vidim problem s tim.” Nametanje ekonomskih sankcija od strane SAD-a, posebno Rusiji, široko se smatra značajnom pokretačkom snagom za druge države da pređu na druge valute umjesto na američki dolar.
“Postoji rizik kada koristimo finansijske sankcije koje su povezane s ulogom dolara da bi s vremenom moglo oslabiti hegemoniju dolara … Naravno, to stvara želju Kine, Rusije, Irana da pronađu alternativu.”
Ministar finansija SAD-a, Janet Yellen
Napori za de-dolarizaciju dobijaju zamah među zemljama BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika). Ekonomski blok također radi na stvaranju zajedničke valute koja će pomoći članicama da smanje svoju ovisnost o američkom dolaru. Očekuje se da će lideri BRICS-a razgovarati o ovom pitanju na svom nadolazećem sastanku lidera u avgustu. Osim toga, nedavno je deset jugoistočnoazijskih zemalja dogovorilo da će podržavati upotrebu nacionalnih valuta u transakcijama.
Izvor: Bitcoin.com