NYFDS i Fed procjenjuju nadzorni učinak nakon propasti velikih banaka
Objavljene su interne recenzije nadzora nad Silicon Valley Bankom i Signature Bankom, koje pokazuju slabosti na strani regulatora banaka kao i upravljanja.
Regulatori banaka u Sjedinjenim Državama su se okrenuli od introspekcije do priznanja nakon velikih bankarskih propasti u martu. New York Department of Financial Services (NYDFS) objavio je svoju internu reviziju nadzora nad Signature Bankom 28. aprila, istog dana kada je Federal Reserve Board objavio svoju reviziju postupanja s Silicon Valley Bankom (SVB).
Banke su zatvorene unutar nekoliko dana jedna za drugom, s kalifornijskim regulatorima zatvaranjem SVB-a 10. marta, a NYDFS-om protiv Signature Banka 12. marta. Kripto-prijateljska Silvergate Bank prethodila im je, objavivši svoje dobrovoljno likvidiranje 8. marta i pokrenuvši trčanje na banke. Niz propasti pokrenuo je ozbiljne potrese, dovoljno ozbiljne da je američki predsjednik Joe Biden osjetio potrebu odgovoriti tweetom.
Revizija Feda počela je nalazima koje su primijetili komentatori: uprava SVB-a nije uspjela upravljati svojim rizicima, a nadzornici “nisu u potpunosti shvatili opseg ranjivosti” banke dok se “povećavala po veličini i složenosti”, iako su “temeljni problemi SVB-a bili široko rasprostranjeni i dobro poznati”.
Osim toga, nadzornici nisu dovoljno brzo reagirali na ranjivosti koje su identificirali. Godišnji pregled kapitala, kvalitete imovine, upravljanja, dobiti, likvidnosti i osjetljivosti na tržišni rizik (CAMELS) otkrili su nedostatke u 2021. i 2022., ali promjene u nadzornom timu i brzi rast banke ometali su njihovo rješavanje, a:
“Nadzorni pristup u Silicon Valley Banku bio je previše odlagajući i usredotočen na nastavak akumuliranja dokaza podržavanja u okruženju vođenom konsenzusom.”
Oslabljeni regulatorni okvir zbog donošenja Zakona o ekonomskom rastu, olakšavanju regulacije i zaštiti potrošača u 2019. godini doveo je do “prilagođenog pristupa” reguliranju mnogih velikih banaka, uključujući SVB. Istovremeno je promijenjena nadzorna politika kako bi se veći naglasak stavio na postupak pravednosti, usporavajući regulatornu akciju, prema izvješću.
Međutim, Fed priznaje: “Iako više nadzorne i regulatorne zahtjeve možda ne bi spriječili neuspjeh tvrtke, vjerojatno bi ojačali otpornost Silicon Valley Banka.“
NYDFS je primijetio da je i crypto-friendly Signature Bank također doživio nagli rast u godinama neposredno prije svojeg zatvaranja. Kao i SVB, imao je visok postotak depozita koji nisu bili osigurani od strane Federalne agencije za osiguranje depozita (FDIC), koja ograničava pokriće na $ 250.000 po računu.
“Rast banke je nadmašio razvoj njenog okvira za kontrolu rizika“, napisali su regulatori u New Yorku. Problemi upravljanja rizicima otkriveni su u pregledima banke Signature Bank u 2018. i 2019. godini, ali su samo djelomično riješeni.
Postojali su i problemi s nadzorom. “Interna ograničenja osoblja ograničila su sposobnost DFS-a da adekvatno angažira pregledatelje”, navodi se u izvješću. Također, “unutarnji procesi DFS-a trebaju jasnije smjernice za trenutke kada pregledatelji trebaju eskalirati regulatorne probleme ili slučajeve u kojima banka ne remedira nalaze u pravodobnom roku”. Osim toga, mehanizmi procesa pregleda u okviru NYDFS-a su “neugodni” i nedostaju rokovi.
“NYDFS će razmotriti trebaju li banke provoditi vježbe na stolu koje demonstriraju svoju operativnu spremnost za prikupljanje i proizvodnju točnih financijskih podataka brzim tempom i u stresnom scenariju.”
Odluku NYDFS-a o zatvaranju Signature Banka predstavljeno je kao kulminacija procesa koji je započeo bankrotom kripto berze FTX u novembru. Zbog svog prijateljskog odnosa prema kriptovalutama, NYDFS je počeo tražiti od Signature banke da “periodično dostavlja izvještaje o likvidnosti”, koji su počeli da se dostavljaju dnevno u januaru, a prešlo se na telefonske razgovore za praćenje stanja 8. marta.
NYDFS je vikendom od 11. do 12. marta sarađivao sa federalnim regulatorima kako bi procijenio sposobnost preživljavanja Signature Banka nakon što je “tesno preživio trenutni pad depozita” u prethodnoj sedmici. Regulatori su 12. marta odlučili da je likvidnost banke neadekvatna, a izvještavanje nepouzdano. Tako su preuzeli banku i imenovali FDIC kao stečajnog upravnika.
Nestabilnost u bankarskom sektoru nije se zaustavila zatvaranjem Signature Banka. Švicarska banka Credit Suisse bila je predmet spašavanja preuzimanjem od strane UBS-a samo sedmicu dana kasnije. Američka banka First Republic, koja je također karakterizirana visokom količinom neosiguranih depozita, također je počela opadati u cijeni dionica u martu. 28. aprila, cijena njihove dionice pala je 43,3% u jednom danu na 3,51 USD, nakon što je 1. marta trgovala na 119,74 USD, što je dovelo do spekulacija o FDIC preuzimanju i te banke.
Izvor: Cointelegraph