USDT vs. USDC: Koja stabilna kriptovaluta je najbolja u 2023. godini?
Kripto tržište je postalo konkurentno, a bitka za prevlast ne ograničava se samo na Bitcoin i Ethereum. Manje volatilan, ali jednako značajan rat se vodi u svijetu stabilnih kriptovaluta, posebno između Tethera (USDT) i USD Coina (USDC). Kako se kripto tržište nastavlja razvijati i privlačiti pažnju široke javnosti, uloga stabilnih kriptovaluta postaje sve važnija. Ova digitalna imovina vezana za tradicionalne fiat valute pruža utočište od poznate volatilnosti kripto tržišta, pružajući stabilnost i predvidljivost. Među mnogobrojnim stabilnim kriptovalutama koje su dostupne, USDT i USDC su se istakli kao dominantni igrači. Međutim, izbor između ove dvije gigantske kriptovalute nije jednostavan zadatak. Svaka od njih dolazi sa svojim setom karakteristika, prednosti i mogućih nedostataka.
Šta su stabilne kriptovalute?
Na tržištu stabilnih kriptovaluta, nema veće bitke od monumentalnog sukoba između USDT-a i USDC-a. Stabilne kriptovalute se široko smatraju najkorisnijom primjenom DeFi i blockchain tehnologije. Iako postoji toliko USD stabilnih kriptovaluta, Tether (USDT) i USD Coin (USDC) su svjetlosnim godinama ispred ostalih.
Stabilne kriptovalute su vrsta kriptovaluta koja je vezana za vrijednost drugih sredstava poput fiat valuta ili zlata. Najčešće stabilne kriptovalute na kripto tržištu su vezane za američke dolare ili jednostavno USD stabilne kriptovalute, iako se polako pojavljuju nove kriptovalute vezane za druge fiat valute poput eura i kineskog juana. Ova kripto imovina živi na blockchainu, pružajući nešto sigurnije utočište od karakteristične volatilnosti tržišta. U idealnom svijetu, ova digitalna imovina je dizajnirana da održi stabilnu vrijednost bez obzira na fluktuacije na kripto tržištu.
Kako funkcionišu stabilne kriptovalute?
Ovisno o načinu na koji se stvaraju i izdaju, stabilne kriptovalute mogu biti centralizirane ili decentralizirane. Većina stabilnih kriptovaluta baziranih na blockchainu spada u jednu od tri različite kategorije:
- stabilne kriptovalute podržane fiat valutama,
- kolateralizirane stabilne kriptovalute i
- algoritamske stabilne kriptovalute
Stabilne kriptovalute podržane fiat valutama imaju podršku u rezervama odgovarajuće fiat valute. One su podržane u omjeru 1:1 s jednakom količinom fiat valute, koju izdavač drži u rezervi. USDT, USDC i Binance USD (BUSD) su izvrsni primjeri fiat podržanih kriptovaluta.
Kolateralizirane stabilne kriptovalute podržane su drugim sredstvima koja nisu fiat valute, poput Bitcoina (BTC) ili tradicionalnih sredstava poput zlata. Umjesto da korisnici pružaju fiat valutu u zamjenu za stabilne kriptovalute, zaključavaju vanjska sredstva u protokole izdavača kako bi stvorili odgovarajuću vrijednost u stabilnim kriptovalutama.
Algoritamske stabilne kriptovalute su kriptovalute koje održavaju stabilnu vrijednost putem pametnih ugovora. Ovi ugovori bazirani na blockchainu automatski kupuju i prodaju rezervne valute kako bi osigurali da kovanice ostanu na njihovoj namijenjenoj vrijednosti.
Šta je Tether ( USDT )?
Tether (USDT), vodeća stabilna kriptovaluta sa tržišnom kapitalizacijom koja prelazi 83 milijarde dolara, proizvod je kompanije iFinex sa sjedištem u Hong Kongu, koja također upravlja kriptovalutnom berzom BitFinex. USDT održava vezu 1:1 sa američkim dolarom, pri čemu svaki token ima backup sredstava u dolarima koja se drže u rezervi. Ovaj backup omogućava USDT-u da funkcionira slično tradicionalnim fiat valutama, omogućujući trošenje, transfer i razmjenu.
Kao jedna od pionirskih kriptovaluta, Tether je uspješno riješio nekoliko izazova vezanih za blockchain, kao što su omogućavanje transfera nacionalnih valuta i pružanje mehanizma za korisnike da provjere vrijednost tokena. Unatoč kritikama zbog upravljanja rezervama i stepena decentralizacije, USDT i dalje zauzima istaknutu poziciju na tržištu stabilnih kriptovaluta. Široko se prihvata na mnogim berzama i kompatibilan je s različitim novčanicima.
Kako bi odgovorio na zabrinutosti vezane za stabilnost, kompanija koja stoji iza Tethera poduzima korake ka većoj transparentnosti. Sada objavljuje mjesečna izvješća o transparentnosti svojih novčanih rezervi, što pokazuje posvećenost rješavanju zabrinutosti korisnika.
Kontroverze oko USDT tokena
Put Tethera u blockchain ekosistemu obilježile su brojne kontroverze. Od samog početka, Tether je bio pod budnim nadzorom zbog nemogućnosti da nedvosmisleno pokaže da njegove fiat rezerve adekvatno podupiru cirkulirajuću ponudu USDT tokena.
Zabrinutosti su se povećale kada su regulatorna tijela i agencije za provođenje zakona pokrenule istrage protiv Tethera, otkrivajući da rezerve nisu samo nedovoljne, već su podržavane korporativnim kreditima i lošim dugovanjima.
Dodatnim kontroverzama doprinosi činjenica da je Bitfinex, sestrinska kompanija Tethera, loše upravljala s 850 miliona dolara klijentskih i korporativnih sredstava, koristeći rezerve Tethera kako bi izbalansirali svoje bilance. Ovaj značajan zajam je bio skriven od investitora od strane Tether Limited. 2021. godine, Tether je priznao svoje greške i platio kaznu od 18 miliona dolara.
Iako ovi incidenti predstavljaju samo dio složene povijesti Tethera,ovaj gigant u krajoliku stabilnih kriptovaluta čini se da traži novi put. Tether je pokazao obnovljenu predanost transparentnosti, pružajući svakodnevna ažuriranja o statusu svojih rezervi.
Šta je USD Coin ( USDC )?
USD Coin, slično kao i njegov prethodnik Tether, je stabilna kriptovaluta podržana fiat valutom i održava vezu 1:1 sa američkim dolarom. Centre Consortium, saradnja uglednih kompanija poput Circle i Coinbase, je 2018. godine predstavila USDC kao ERC-20 token na Ethereum blockchainu. Za razliku od Tethera, USD Coin je konzistentno održao svoje ime, pružajući transparentne dokaze o svojim novčanim rezervama. Razmjena USDC tokena se odvija na osnovu omjera 1:1 putem regulisanih finansijskih institucija, pružajući dodatni nivo povjerenja u poređenju s Tether-ovim modelom koji se oslanja samo na jednu kompaniju.
Da bi dodatno ojačao svoju vjerodostojnost, USD Coin objavljuje mjesečne potvrde i podvrgava se revizijama kako bi potvrdio da su njegove fiat rezerve adekvatno održavane radi podrške rastućem kripto ekosistemu. Nedavno je USD Coin doživio značajan porast, postavši druga najveća stabilna kriptovaluta u industriji i zauzevši mjesto među top 10 kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji.
USDC tokeni
Unatoč svojoj pohvalnoj reputaciji, USD Coin nije imun na potencijalne rizike. Značajan primjer je bio kada je Silicon Valley Bank, koji je držao preko 3 milijarde dolara u USD Coinu, propao, što je dovelo do značajnog odvajanja od veze s američkim dolarom (de-pegging) kod USDC-a, čija je vrijednost pala čak do 0,86 dolara.
1/ Following the confirmation at the end of today that the wires initiated on Thursday to remove balances were not yet processed, $3.3 billion of the ~$40 billion of USDC reserves remain at SVB.
— Circle (@circle) March 11, 2023
Ova serija bankovnih propasti uključila je i kolaps Signature Banka, što je rezultiralo ukidanjem njihovog proizvoda Signet, koji je bio ključan za zamjenu USDC-a za američke dolare. Ovaj događaj bacio je sjenu na Circle i USD Coin, postavljajući pitanja o sposobnosti ove stabilne kriptovalute da izdrži krizu.
Binance has temporarily suspended auto-conversion of USDC to BUSD due to current market conditions, specifically related to high inflows & the increasing burden to support the conversion.
— Binance (@binance) March 11, 2023
This is a normal risk-management procedural step to take while we monitor the situation.
USDT vs. USDC: Komparativna analiza
Kada je u pitanju prisutnost na tržištu, Tether (USDT) ima prednost jer je uveden u oktobru 2014. godine, četiri godine prije nego što je USD Coin (USDC) lansiran u septembru 2018. Međutim, put Tethera bio je obilježen kontroverzama, s kritičarima koji su dovodili u pitanje dovoljnost njegovih objava rezervi i dovoljnost rezervi za otkup svih cirkulirajućih USDT tokena.
S druge strane, USD Coin uglavnom je održavao manje kontroverzan profil, iako nije bio potpuno pošteđen problema. Najznačajniji incident bio je događaj de-pegginga u martu 2023. godine, kako je detaljno opisano u sekciji o de-pegging incidentima iznad. Taj događaj poljuljao je povjerenje tržišta u USDC i rezultirao značajnim padom njegove tržišne kapitalizacije.
USDT vs. USDC: Koji je bolji?
Da li ćete odabrati između USDT i USDC stabilnih kriptovaluta uveliko zavisi o vašoj namjeravanoj upotrebi. Ako je vaš cilj da ih držite samo kratko vrijeme radi olakšavanja trgovanja na kripto berzi, izbor između ove dvije kriptovalute možda neće značajno utjecati na vašu odluku. Međutim, ako planirate držati USDT ili USDC kao sredstvo čuvanja vrijednosti tokom dužeg perioda, postoje ključni faktori koje treba uzeti u obzir.
Otkup: Tether pruža uslugu pretvaranja USDT tokena u američke dolare. Međutim, ova usluga možda nije praktična za mnoge vlasnike USDT-a zbog minimalnog iznosa otkupa od 100.000 USDT ($100.000) i naknade od 150 USDT-a za verifikaciju. Većina vlasnika USDT-a koji žele pretvoriti svoje tokene u fiat valutu vjerovatno će se osloniti na kripto berzu. Neke berze, poput Krakena, nude direktne trgovačke parove kao što su USDT/EUR i USDT/USD. Na drugim platformama možda ćete morati zamijeniti USDT za kriptovalutu poput BTC-a prije nego što je prodate za fiat valutu.
S druge strane, USD Coin nudi jednostavniji proces otkupa putem Circle-ovog proizvoda Circle Account, sa minimalnim iznosom otkupa od 100 dolara putem bankovnog transfera. Alternativno, možete pretvoriti USDC u američke dolare putem kripto berze.
Incidenti de-pegginga: i USDT i USDC su doživjeli incidente de-pegginga u kojima je njihova vrijednost pala ispod ciljnog iznosa od 1 dolara. U oktobru 2018, vrijednost USDT-a pala je na najniži nivo od 0,92 dolara usred glasina o nedovoljnom pokriću za USDT i problemima s povlačenjem na kripto berzi Bitfinex. Međutim, USDT je kasnije povratio vezu od 1 dolara.
USDC je doživio značajan incident de-pegginga u martu 2023, nakon naglog kolapsa američke banke Silicon Valley Bank uslijed bankovne panike. 3,3 milijarde dolara rezervi koje su podržavale USDC bile su pohranjene u ovoj banci, što je dovelo do prodaje USDC-a i pada njegove vrijednosti ispod 1 dolara na nekoliko kripto berzi, u nekim slučajevima čak do 0,91 dolara. Međutim, USDC se brzo oporavio i vratio na ciljani iznos od 1 dolara u roku od nekoliko dana, pri čemu je Circle pristupio rezervnom depozitu od 3,3 milijarde dolara u Silicon Valley Banku i prenio ga na nove bankarske partnere.
Dugotrajnost: Kada je u pitanju prisutnost na tržištu, USDT, koji je prvobitno bio poznat kao Realcoin i lansiran u oktobru 2014. godine, ima dužu istoriju u odnosu na USDC, koji je predstavljen u septembru 2018. godine. Tako da USDT ima prednost u pogledu dugotrajnosti.
Likvidnost: U poređenju sa USD Coinom, Tether se može pohvaliti znatno većim obimom trgovanja i likvidnosti. Prema podacima CoinMarketCap-a, dnevni obim trgovanja za Tether se kreće oko 80 milijardi dolara, što je mnogo veće od dnevnog obima trgovanja za USD Coin koji iznosi otprilike 11 milijardi dolara. Ova značajna razlika u obimu trgovine pozicionira Tether kao stabilniju kriptovalutu među trgovcima i investitorima.
Rizici stabilnih kriptovaluta
Stabilne kriptovalute, sa svojom obećanjem pouzdanosti i povjerenja, postale su temelj u kripto pejzažu. Međutim, godina 2022. služila je kao surovi podsjetnik na rizike koji su uključeni. Kripto zajednica svjedočila je dramatičnom kolapsu Terra ekosistema, dizajniranog da podrži algoritamske stabilne kriptovalute poput UST-a, i bankrotu FTX kripto berze.
Ovi događaji, zajedno s nizom bankrota u industriji kripto zajmova, značajno su utjecali na povjerenje koje korisnici polažu u kripto industriju, posebno u centralizovane poslove gdje korisnici polažu svoje kriptovalute. Stabilne kriptovalute poput USDC-a i USDT-a, koje se temelje na povjerenju, nisu izuzetak. Korisnici koji posjeduju ove stabilne kriptovalute vjeruju da izdavači imaju dovoljno rezervi za pokriće svakog tokena u opticaju.
Alternative za USDT i USDC
Za one koji traže alternative centraliziranim stabilnim kriptovalutama poput USDC-a i USDT-a, vrijedi razmotriti stabilne kriptovalute podržane kriptovalutama, poput DAI-ja. DAI nudi visok nivo transparentnosti jer je podržan raznolikim sredstvima, uključujući USDC, a njegovo izdavanje i povlačenje se obavljaju u potpunosti putem pametnih ugovora na blockchainu. Međutim, korisnici trebaju biti svjesni potencijalne ranjivosti takvih stabilnih kriptovaluta na ekstremna kretanja na kripto tržištu. Druga alternativa koja slijedi sličan centralizirani model je Binance USD (BUSD), izdan od strane Paxosa i pod kontrolom New York State Department of Financial Services (NYDFS).
Zaključak
Zaključak je da stabilne kriptovalute igraju ključnu ulogu u kripto ekosistemu, pružajući stabilnu vrijednost povezanu s fiat valutama. Iako Tether i USD Coin teže održavanju omjera vrijednosti 1:1 s američkim dolarom, svaka od njih ima svoje jedinstvene karakteristike i izazove. Tether, s dužom historijom i većim volumenom trgovanja, suočio se s kontroverzama u vezi stabilnosti svojih rezervnih sredstava.
S druge strane, USD Coin, unatoč manjem volumenu trgovanja, bio je transparentniji u vezi svojih rezervnih sredstava. Izbor između ove dvije valute ovisit će o individualnim potrebama i preferencijama. Kako se kripto tržište nastavlja razvijati, konkurencija između USDT-a i USDC-a će se nastaviti intenzivirati.
Međutim, trenutno, obje valute su neizostavne za kripto ekosistem, pružajući stabilno skladištenje vrijednosti za trgovce i ulagače. Budućnost stabilnih kriptovaluta je obećavajuća, a bez obzira odaberete li USDT, USDC ili neku drugu stabilnu kriptovalutu, važno je razumjeti povezane rizike i prednosti.
Konačno, naš najbolji savjet će uvijek biti diverzifikacija!
D’artagnan Capitals
Tag:#fiatvaulta, #stabilnekriptovalute, #USDC, #USDT, #zlato