Recesija u Sjedinjenim Američkim Državama može biti sjajna za tržište – Kako?
Očekivanje ekonomske recesije u Sjedinjenim Američkim Državama, što na prvi pogled može djelovati kontraintuitivno, zapravo bi moglo spriječiti značajan pad na tržištima u drugoj polovini 2023. godine. Michael Yoshikami, osnivač i izvršni direktor tvrtke Destination Wealth Management, iznosi ovaj zanimljiv pogled.
Potencijalna recesija kao spasilac tržišta
Potrošačka inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama smanjila se na godišnjoj razini na 4,9% u aprilu, što je najsporiji godišnji tempo od istog mjeseca prethodne godine. Ovi najnoviji podaci Ministarstva rada su široko prihvaćeni kao ohrabrujući pokazatelj da su strateške mjere Federalnih rezervi za kontrolu inflacije u napretku.
Međutim, osnovni indeks potrošačkih cijena (CPI), koji ne uzima u obzir promjenjive cijene hrane i energije, pokazao je godišnji porast od 5,5% u aprilu. To se dogodilo u uvjetima snažne ekonomije i upornog napetog tržišta rada.
Unatoč značajnom smanjenju CPI-ja od njegovog vrhunca od 9% u junu 2022., i dalje se značajno kreće iznad cilja Federalnih rezervi od 2%.
Federalne rezerve, odlučne u svom angažmanu da se bore protiv inflacije, su sazvale Odbor federalnih otvorenih tržišta, gdje su dužnosnici imali različite poglede na kretanje kamatnih stopa. Na kraju su se odlučili za dodatno povećanje od 25 baznih poena, postavljajući ciljnu federalnu stopu između 5% i 5,25%.
Pozitivan utjecaj recesije u Sjedinjenim Američkim Državama na tržište
Yoshikami je nedavno, u raspravi na CNBC-ovom “Squawk Box Europe”, istakao da bi potencijalna recesija mogla biti korisna za tržište.
Prema njemu, ako se ekonomski rast u Sjedinjenim Američkim Državama ne uspori ili čak ako se ne pojavi blaga recesija, to bi se moglo smatrati nepovoljnim. Razlog je taj što bi u takvom scenariju kamatne stope mogle ostati nepromijenjene ili čak porasti, što predstavlja rizik za tržište.
Očekujući da će troškovi zaduživanja ostati visoki u produženom razdoblju, Yoshikami predviđa da će mnoge tvrtke početi konzervativnije voditi tržište u pogledu prognoze zarada, čime će umanjiti svoje profitne margine.
Iako se može činiti paradoksalno, Yoshikami sugerira da se blizak recesijski stan ekonomije može protumačiti kao pozitivna vijest. Upozorava da bi ako se ekonomija nastavi kretati uzlaznom putanjom i izbjegne recesiju, to moglo dovesti do problema na tržištu u drugoj polovini godine.
Dužnosnici Federalnih rezervi, uključujući predsjednika St. Louis Feda Jamesa Bullarda i predsjednika Minneapolis Feda Neela Kashkarija, nedavno su signalizirali da bi uporna bazna inflacija mogla rezultirati dugotrajnom politikom ograničenja novčane mase, što bi moglo zahtijevati daljnje povećanje kamatnih stopa ove godine.
Yoshikami poziva ulagače da budu oprezni s vrednovanjem tržišta, posebno u sektorima tehnologije i umjetne inteligencije, s obzirom na neizvjesnu budućnost monetarne politike i ekonomije Sjedinjenih Američkih Država. Potiče ulagače da pažljivo procjene opravdanost dionica u kontekstu prognoze zarade u sljedećih pet godina. Inače, mogli bi dionicama dodijeliti neopravdanu optimističnu premiju, što može dovesti do potencijalnog razočaranja.
Ovaj scenarij pruža zanimljiv protivnarativ uobičajenom razumijevanju recesija i njihovog utjecaja na tržišta. Ključno je shvatiti važnost suptilnog razumijevanja tržišta u sve složenijem i povezanijem globalnom gospodarstvu.
Izvor: Jai Hamid
Tag:#Federalnerezerve, #potrošači, #recesija, #SAD, #tržište