NVIDIA dionica eksplodirala nakon dugogodišnje stagnacije
Možda niste dugo čuli za Nvidiu, ali zahvaljujući procvatu umjetne inteligencije, sada je jedna od najvrijednijih kompanija u historiji.
Kompanija već godinama proizvodi računalne čipove koji mogu pokretati video igre s naprednom grafikom. No prije nekoliko godina, isti su čipovi počeli koristiti istraživači umjetne inteligencije za pokretanje moćnih novih algoritama koji su donosili napredak u tom području.
Ove je sedmice tvrtka izvijestila o zaradi i objasnila nevjerojatan porast potražnje koji je doživjela dok tehnološki svijet trči stvarati nove verzije umjetne inteligencije – što može rezultirati najvećim jednodnevnim rastom vrijednosti jedne tvrtke ikad.
Rast cijene dionica od 24 posto znači da je Nvidia sada vrijedna 939,3 milijarde dolara. To je više od Tesle i Facebooka, koji su vrijedni 584,7 milijardi dolara, odnosno 647,6 milijardi dolara. I nalazi se odmah iza velikih tehnoloških kompanija Applea, Googlea, Microsofta i Amazona, te Saudijske državne naftne kompanije Saudi Aramco – jedinih tvrtki koje su vrijednije.
Nvidia je osnovana 1993. godine kao rezultat suradnje trojice inženjera računalnih čipova koji su predvidjeli da će se s razvojem računala morati poboljšati obrada složenih vizualnih podataka. Taj se ulog isplatio, a početkom 2000-ih tvrtka je osvojila ugovor za proizvodnju čipova za Microsoftovu igraću konzolu Xbox. Od tada je Nvidia nastavila rasti kako je tržište video igara eksplodiralo i nadmašilo industrije filma, televizije i glazbe po veličini i vrijednosti.
Nvidia čipovi
Međutim, trenutni procvat dolazi jer kako velike tehnološke kompanije, tako i start-upovi, jure kupiti Nvidia-ine čipove za obradu grafike (GPU čipovi) iz potpuno drugih razloga. Ti čipovi su vrlo prikladni za obradu ogromnih količina podataka potrebnih za obuku naprednih programa umjetne inteligencije poput Googleovog PaLM 2 ili OpenAI-jevog GPT4. Nvidia je posljednjih nekoliko godina stalno povećavala poslovanje usmjereno na umjetnu inteligenciju, ali eksplozija interesa i ulaganja u taj sektor posljednjih šest mjeseci dodatno je ubrzala njezinu prodaju.
Obuka AI modela zahtijeva čipove s velikom količinom memorije, rekao je Greg Osuri, osnivač Akash Networks-a, tržišta na kojem tvrtke prodaju pristup svojim GPU-ovima drugim tvrtkama kojima su potrebni. “Nvidia je jedina tvrtka koja proizvodi takve čipove.” Mjesecima su se start-upovi koji pokušavaju ući u utrku umjetne inteligencije natjecali s velikim tehnološkim kompanijama za Nvidia-ine GPU-ove. Na Newcomer AI konferenciji u martu, David Luan, suosnivač AI start-upa Adept Labs i bivši inženjer Googlea i OpenAI-ja, rekao je da kada jedna AI tvrtka shvati svoj poslovni model, treba joj novac rizičnog kapitala kako bi mogla početi “slati čekove Jensenu”, aludirajući na Jensena Huanga, izvršnog direktora Nvidie.
Skupina od osam najnaprednijih čipova može koštati 300.000 dolara, rekao je Osuri. Tvrtke kupuju tisuće njih. Vlasnik Twittera, Elon Musk, nedavno je kupio oko 10.000 GPU-ova kao dio svojih planova za pokretanje vlastite AI tvrtke, prema izvješću portala Insider.
ChatGpt i Nvidia
Lansiranje OpenAI-jevog ChatGPT-a, chatbota koji može vodi složene razgovore, polaže stručne ispite i piše računalne kodove, u novembru je pomoglo pokazati potencijal te tehnologije i zapravo je označilo početak novog natjecanja u području umjetne inteligencije. Na konferencijskom pozivu s ulagačima u srijedu, glavna financijska direktorica Nvidie, Colette Kress, nazvala je lansiranje ChatGPT-a “iPhone trenutkom” tehnologije, što označava trenutak u kojem je svijet shvatio potencijal te nove tehnologije.
Cijena dionica Nvidie već se više nego udvostručila ove godine s uzletom umjetne inteligencije, ali tvrtka je nadmašila već visoka očekivanja kada je prognozirala da će prodaja u drugom tromjesečju iznositi 11 milijardi dolara, u usporedbi s 7 milijardi dolara koliko su predvidjeli analitičari Wall Streeta.
Brojke “su sve nadmašile”, rekao je CJ Muse, analitičar tvrtke Evercore Inc. “Nitko to nije očekivao.”
Ovisnost o Nvidiji je toliko raširena da su velike tehnološke tvrtke počele razvijati vlastite konkurentske čipove, slično kao što je Apple godinama razvijao vlastite čipove kako bi izbjegao ovisnost i plaćanje drugim tvrtkama za opremanje svojih uređaja. Google već nekoliko godina razvija vlastite “Tensor Processing Units”, a i Microsoft i Amazon imaju programe za dizajniranje vlastitih čipova.
Ipak, te alternative neće biti dovoljne za najveće kompanije, rekao je Muse. “Mislim da će dominacija Nvidie i dalje trajati.”
Izvor: Washington Post