Ordinali: O čemu se radi? Da li je Bitcoin postao lošija verzija Ethereuma?
Uvođenje ordinala u Bitcoin mrežu izazvalo je kontroverze i dovelo do toga da mnogi tvrde kako je Bitcoin postao lošija verzija Ethereuma. Međutim, je li moguće popraviti ovo stanje? U ovom članku ćemo istražiti kako ordinali utječu na Bitcoin i razmotriti moguće načine za njihovo rješavanje.
Ordinali su nova funkcionalnost koja je uvedena u Bitcoin mrežu s ciljem da pruži veću fleksibilnost i omogući izvođenje pametnih ugovora na blockchainu. Međutim, mnogi tvrde da je ova promjena izazvala neželjene posljedice i dovela do toga da Bitcoin sve više nalikuje Ethereumu.
Neki od problema koje su korisnici primijetili uključuju veće troškove transakcija, veću složenost izvođenja pametnih ugovora i mogućnost napada na mrežu. Ovi problemi su rezultat uvođenja ordinala koji su dizajnirani da omoguće više složenih operacija, ali su istovremeno donijeli i dodatne sigurnosne i ekonomske izazove.
Jedan od načina da se riješi ovaj problem je kroz ažuriranje Bitcoin protokola i poboljšanje načina na koji se ordinali implementiraju. Razvijanje boljeg sistema upravljanja ordinalima može smanjiti rizik od napada i optimizirati performanse mreže. Također, trebalo bi razmotriti i mogućnost povlačenja ili prilagođavanja samih ordinala kako bi se smanjile negativne posljedice.
Šta su to ordinali ?
Ordinali (Ordinal Inscriptions), slično kao NFT-ovi, je digitalna imovina koja je uklesana na satoshi-ima, najmanjoj jedinici Bitcoina (BTC). Uklesavanje na satoshi, nazvanima po pseudonimnom tvorcu Bitcoina, Satoshi Nakamotu, moguće je zahvaljujući nadogradnji Taproot lansiranoj na Bitcoin mreži 14. novembra 2021. godine.
“Što je tim stvorio s Ordinalsima je genijalno”, izjavio je Alex Miller, izvršni direktor tvrtke Hiro, developera layer-2 smartcontracts platforme Stacks, u intervjuu za Decrypt. “To je vrlo bitno za Bitcoin etos jer su zapravo uzeli nekoliko različitih elemenata i spojili ih na način koji originalni tvorci nisu predvidjeli ili očekivali.”
Alex Miller, Hiro l.l.c.
Prvi korak u stvaranju Ordinala je preuzimanje Bitcoin Corea i sinkronizacija čvorova s blockchainom. Nakon završene sinkronizacije, sljedeći korak je stvaranje Ordinal novčanika i slanje nekih satoshija na novčanik.
Kako razlikovati Ordinale od NFT-a ?
Čak i ako je primjena slična kao kod NFT-ova, postoji glavna razlika između NFT-ova i Ordinala.
Ordinali su uklesani “na lancu” za razliku od NFT-a.
Do sada su NFT-ovi na Ethereumu ili Ethereum Virtual Machine (EVM) često čuvali stvarni sadržaj NFT-a na off chain sistemima za pohranu datoteka što ni mogli uporediti sa funkcijama hard diska.
Takav protokol omogućava ažuriranje podataka na ovom hard disku, što znači da se datoteka slike može promijeniti. Ovo se često događa kada NFT projekti ažuriraju image-files radi poboljšanja kvalitete slike.
Vlasnik NFT-a tada dobija promijenjenu originalnu slikovnu datoteku zamijenjenu slikovnom datotekom veće rezolucije i kvaliteta. To se može smatrati “nepotpunim NFT-ovima”, budući da su same slikovne datoteke pohranjene na oblaku, a ne na samom blockchainu.
Ovakva procedura je dovela do ideje korištenja sistema koji pohranjuje sve podatke na blockchain. Teoretski, ako pohrana na oblaku ne uspije i ne postoje sigurnosne kopije, vlasnik NFT-a ne bi mogao pristupiti stvarnoj slici koju posjeduje.
Dokaz vlasništva je odvojen od slikovne datoteke i pohranjen je na samom lancu, ali ne posjedovanje slike čini taj dokaz beskorisnim. Zašto bismo trebali dokaz o nečemu što više nije dostupno? S Ordinalima, taj problem je riješen.
Šta očekivati dalje na polju Ordinala ?
Trenutno se radi na razvijanju još boljih metoda uklesavanja na Bitcoin i novčanike koji omogućavaju pregled Bitcoin NFT-a nakon što je stvoren.
S ciljem stvaranja jednostavnog načina za kolekcionare da stvaraju Ordinal Inscriptions, Gamma, Bitcoin NFT tržište na Stacks platformi, počelo je pružati plaćenu uslugu koja korisnicima omogućava uklesavanje slika i teksta. Ostali projekti koji pružaju ovu uslugu uključuju Oridalsbot od tvoraca kolekcije NFT-a Satoshibles.
Hiro Systems je objavio u utorak da će podržavati Ordinal Inscriptions na svom Hiro novčaniku, dok je Xverse, web novčanik temeljen na Bitcoinu, u srijedu također pokrenuo podršku za Bitcoin NFT-ove.
Kada smo razmotrili šta su to Ordinali prelazimo na pitanja koja vise u zraku a zbog kojih Bitcoin blockchain očito trpi posljedice.
Zašto su Bitcoin naknade postale neodrživo visoke ?
BRC-20 tokeni su lansirani od strane anonimnog developera Domo 8. augusta. Koriste Ordinal inscriptions JavaScript Object Notation (JSON) podataka za implementaciju ugovora tokena, stvaranje tokena i prijenos tokena.
Neki tvrde da je ovo izrazito neefikasno i da košta četiri puta više u naknadama za transakcije nego da su koristili binarni format.
Uz neefikasnosti, postoji i zlatna groznica za stvaranje memecoinsa. Netko će implementirati ugovor s oznakom za novi token i maksimalnim supplyem, a zatim će trejderi žure požuriti da stvore što više tokena u seriji na principu “prvi došao, prvi poslužen”, po bilo kojoj naknadi koja im osigurava prioritet. Ovi tokeni već su premašili tržišnu kapitalizaciju od 1 milijardu dolara, iako Domo tvrdi da će biti bezvrijedni.
No, ovi tokeni su ovdje da ostanu, barem kratkoročno, s većim novčanicima koji već dodaju podršku za BRC-20 tokene. I novije inovacije, poput pokretanja Uniswap fork platforme koja je u samo nekoliko dana prikupila 500.000 dolara u trgovini “pametnim BRC-20” tokenima (SBRC-20), sugeriraju da će se izgradnja novog ekosistema “bez dozvola” na Bitcoinu biti nastavljena.
Da li je moguće zabraniti Ordinale ?
Andrew Poelstra, direktor istraživanja u Blockstreamu, jedan je od tvoraca Taproota. Ni njemu se ne sviđa “toksični” ishodi te nadogradnje, ali ne vidi praktičan način da ih zaustavi.
“Koliko god mogu zaključiti, ne postoji razuman način da se spriječi ljudima da pohranjuju proizvoljne podatke u svjedočanstva bez poticanja još goreg ponašanja i/ili narušavanja legitimnih use-case-a”, napisao je.
“Nije moguće jednostavno zabraniti ‘beskorisne podatke'”, rekao je, napominjući da ljudi mogu sakriti beskorisne podatke poput NFT-ova unutar korisnih podataka poput “lažnih potpisa ili javnih ključeva.Takvo što bi im donijelo dodatni trošak od 2x, ali ako je 2x dovoljno poticaja za pohranu, tada nema potrebe za ovom raspravom jer će ih natjecanje na tržištu naknada prisiliti da prestanu”, dodao je.
Andrew Poelstra, Blockstream
Ignorišite ih i nestaće samostalno?!
Najbolji scenarij – i najvjerojatniji prema osobama koje su intervjuirane za ovaj članak – je da će interes za tokenima i NFT-ovima opadati kako prolazi faza memecoina.
“Mrežna zagušenja na Bitcoinu nisu ništa novo, zar ne?” kaže Greenspan. “Obično dolaze s uzbuđenjem, ali isto tako nestaju kada uzbuđenje splasne.”
Najvjerovatnije od svega je da će korisnici jednostavno ostati bez novca!
Odvajanje od Bitcoina kao rješenje?!
Bez obzira na to koliki utjecaj Ordinali mogu imati na mrežu, uvijek postoji mogućnost odvajanja (forkanja) Bitcoina kako bi se po potrebi modificirao ili uklonio Taproot. Ova mogućnost je spomenuta od strane Bleca i drugih, iako se trenutno čini uglavnom hipotetičkom.
Mi ćemo nastaviti da pažljivo pratimo dalji razvoj situacije vezano za Ordinale i njihov utjecaj na mrežu Bitcoina. Redovno ćemo analizirati najnovije informacije, istraživanja i stavove stručnjaka kako bismo vam pružili sveobuhvatne i relevantne informacije.Vaše informirano razumijevanje i povratne informacije od ključne su važnosti za nas dok pratimo ove razvoje i njihovu budućnost.
D’artagnan Capitals
Izvor: Doubloin, Decrypt.co, Cointelegraph